2015 WEEKEND WORKSHOP SCHEDULE

In 2015 Performers, Performers by Roots & Blues

WEEKEND WORKSHOP SCHEDULESHADE STAGEBLUES STAGEBOOGIE BARN-N STAGE
FRIDAY EVENING WORKSHOPS
4:10 PMDIFFERENT SHADES OF BLUE
With: Rocky Lawrence, Red Tail Ring, James lamb
4:15 PM
LADIES FIRST
With: Kat Danser, Naomi Wachira
7:45 PMDUHK SOUP
With: The Duhks, Hanggai, JD Edwards
9:15 PMROCKIN' HIGHLINERS REVUE
With: The Rockin' Highliners, Amos Garrett, Brent Parkin
************************
************************
************************
************************
************************
************************
************************
************************
SATURDAY AFTERNOON WORKSHOPSSHADE STAGEBLUES STAGEBOOGIE BARN-N STAGE
11:00 AMPORTAGE AND MAIN
With: Small Glories, Leonard Podolak and Jessee Havey (the Duhks), Ken McMahon (Highliners), Brent Parkin
KAT'S KRADLE
With: Kat Danser, Bill Hobson, Wink Smith & Barry Nighswander (Tacoy Ryde), Sherman Doucette, Rocky Lawrence, Wendell Ferguson
11:30 AMCOME TOGETHER
With: Scott Cook and the Second Chances, James Lamb, Magpie Ulysses
12:20 PMHONKY TONKIN' GUESS I'VE DONE ME SOME
With: Russell deCarle Trio, Amos Garrett, Wendell Ferguson, Thom Moon
12:45 PM


DOWN THE DIRT ROAD
With: Red Tail Ring, Slocan Ramblers
1:45 PMAFRICA SMILES
With: Amadou Fall Trio, Naomi Wachira
GOING DOWN TO ROSEDALE
With: Geoff Muldaur, Rocky Lawrence, Tom Walbank, Thom Moon, Dale Spalding, Larry Taylor (Canned Heat)
2:00 PMWORLDS COLLIDE
With: Hanggai, Amadou Fall Trio, Marco Claveria (quintet)
3:00 PMGOLD AND IN THE WAY
GRATEFUL DEAD TRIBUTE
(Acoustic Set)
With: MC Chris Walker, Slocan Ramblers, Mark Karan, Jason Crosby, Current Swell
ROCKIN WITH THE HIGHLINERS
With: Rockin' Highliners, Kat Danser, Sherman Doucette, Brent Parkin, Amos Garrett
3:15 PMWE BE JAMMIN'
With: Tacoy Ryde, Devon Coyote, Quique Escamilla
4:45 PMOYSTER STEW
With: Oysterband, Tony McManus, Leonard Podolak & Anna Lindblad (Duhks), Tim Chaisson
************************
************************
************************
************************
************************
************************
************************
************************
SUNDAY AFTERNOON WORKSHOPSSHADE STAGEBLUES STAGEBOOGIE BARN-N STAGE
11:00 AMBREAKFAST WRAP
With: Elephant Revival, Small Glories (Cara), Tim Chaisson, Tony McManus, Colin Savoie-Levac (Duhks)
12:00 PMPOSITIVELY FOURTH STAGE
BOB DYLAN WORKSHOP
With: Russell deCarle Trio, Mark Karan, Jason Crosby, JD Edwards, Thom Moon, Scott Cook
12:30 PMLATIN LOVERS AND POLYRYTHMIC PANIC
With: Marco Claveria Project, Tacoy Ryde, Quique Escamilla
2:00 PMSTEAL OUR HEARTS
With: Ballroom Thieves, The Hearts
2:45 PMBLUES BLENDER
With: Amos Garrett, Geoff Muldaur, Larry Taylor & Fito de la Parra (Canned Heat), Thom Moon, Dave Babcock & Alex Herriot (Rockin Highliners), Tyrone Vaughan
4:15 PMTHE BLUE SIDE OF SOUL
With: Josh Hoyer & the Shadow Boxers, Stooges Brass Band, Doug Organ, Dale Spalding
4:45 PMGRATEFUL DEAD TRIBUTE
(Electric)
With: MC Chris Walker, Brothers Keeper, Mark Karan, Jason Crosby, Tacoy Ryde, Royal Southern Brotherhood